TÉMA Leukémie

Onemocnění krve - leukemie a její příznaky

Leukemie se do lékařské terminologie dostala v roce 1847, kdy ji dva vědci nezávisle na sobě pojmenovali. K jejímu objevení sice došlo o něco málo dříve, ale až v tomto roce dostala své jméno od Rudolfa Virchowa. Druhým vědcem byl John Hughes Bennet, jenž jí v roce 1851 pojmenoval leukocytemie. Výraz leukemie pochází ze dvou řeckých slůvek, a to leukos (bílý) a aima (krev), odtud také některé starší výrazy jako bílá nemoc či bělokrevnost.

Leukemie, neboli rakovina krve, je zhoubné onemocnění krvetvorby. V kostní dřeni se nádorově změní určitá skupina bílých krvinek. Ty se vymykají kontrole organismu, množí se a poškozují organismus, neplní funkce, ke kterým byly původně určeny. Zhoubnost je u různých typů leukemií různá - od téměř nezhoubných variant po vysoce agresivní nemoci. I když leukemie mají přívlastek maligní, v dnešní době je možné některé z nich plně vyléčit.

Protože buněk a jejich vývojových stádií je velmi mnoho, existuje i celá řada „leukemií“ souhrnně nazývaných myeloproliferační a lymfoproliferační onemocnění (proliferace = množení či dělení, tedy množení nádorových buněk).

Mezi lymfoproliferační onemocnění patří také lymfomy, což jsou zhoubné nádory vycházející z krevních buněk stejně jako leukemie, ale na rozdíl od nich jsou lokalizované v lymfatických uzlinách (např. na krku, v podpaží, v tříslech), které se zvětší, a nádor je tedy viditelný.

Klasická leukemie „není vidět“, protože je v krvi a cévy se nijak nezvětšují. V některých případech se však stává, že lymfom tzv. leukemizuje, tzn. nádorové buňky se dostanou do krve a naopak leukemie zanese své nemocné buňky do některého orgánu – lymfatických uzlin (tedy má podobu lymfomu), sleziny nebo do jater, a tím se lokalizuje.

Hlavní typy leukemie

 • akutní myeloblastická leukemie (AML)
 • chronická myeloidní leukemie (CML)
 • akutní lymfoblastická leukemie (ALL)
 • chronická lymfatická leukemie (CLL)

Příznaky akutní leukemie

 • klinické příznaky vznikají velmi rychle (ve dnech až týdnech). Jsou důsledkem neschopnosti kostní dřeně tvořit dostatečný počet funkčních krvinek a krevních destiček.
 • v důsledku anémie (nedostatku červených krvinek) se můžeme setkat se ztrátou energie, rychlou únavností a bledostí
 • dlouhodobě přetrvávající a vracející se infekce, které jsou zapříčiněny nedostatkem funkčních bílých krvinek. Úbytek krevních destiček se často projeví krvácením z nosu či z dásní, nadměrnou tvorbou modřin bez předchozího úderu či tvorbou drobných červených teček na kůži (petechií).
 • vzácněji se leukemické buňky hromadí v mízních uzlinách, které se zvětšují a bývají hmatné, nebo ve slezině, jejíž zvětšení může způsobovat bolesti břicha

Příznaky chronické leukemie

 • chronická leukemie se rozvíjí velmi pomalu. Pacient je dlouho bez příznaků a většinou je diagnóza stanovena náhodně při vyšetření krevního obrazu
 • jedním z prvních příznaků, které pacient pozoruje u CLL, je nebolestivé zvětšení některé lymfatické uzliny (na krku, v podpaždí, v tříslech)
 • u CML se objevují bolesti břicha, zvětšení jeho objemu, pocit plnosti a tlaku v břiše při zvětšení sleziny
 • pacienti mohou poprvé přijít k lékaři s celkovými projevy, které jsou známkou pokročilosti onemocnění - teploty, noční pocení, větší úbytek hmotnosti (více jak 10 % hmotnosti za půl roku), celková slabost, únava, dušnost, bušení srdce
 • první příznaky mohou být i důsledkem poruchy krvetvorby (krvácení, opakované infekce, anemie)

Jak se leukemie léčí?

Při volbě typu léčby, její razanci, způsobu podání (do žíly, tablety) a délce (počet cyklů) rozhoduje typ a podtyp leukémie, ukazatele získané vyšetřením krve, věk pacienta a další okolnosti (např. jiná onemocnění).

 

Setkali jste se vy nebo někdo z vašeho okolí s tímto závažným onemocněním?

Onemocnění krve - leukemie a její příznaky patří do témat
 • jsem vyléčená Alenkanašesluníčko 16.01.2017 11:13:56

  Dobrý den,
  r.2013 mi diagnostikovali AML a nyní jsem po transplantaci kostní dřeně od mé sestry. Léčili mne v UHKT v Praze a jak lékaři, tak i ostatní personál byli velice laskaví a po odborné stránce profesionální. Chodím na kontroly a vše je v pořádku. Slyšela jsem o jiných nemocnicích nepěkné věci, ale o UHKT můžu říct jen to nejlepší. Dnes umí lékaři zázraky. Kéž by byly všechny nemocnice takové. Al.W.

 • leúkémie Renata Fojtíková 09.09.2010 11:54:00

  Má sestra zemřela na akutní myeloblastckou leukémii,hrozná strašlivá nemoc, plná utrpení.... vlastně léčila se a ni, otec jí dával kostní dřeň, ta se chytla a půl roku bylo fajn a sestra se začínala pomalinku vracet do života....zemřela 19.9.1995, jako "feťák" na žloutenku typu B,C, v nemocnici na Karlově náměstí v Praze, díky úsporným opatřením!!! V naší republice je trest smrti zakázán, ale naše zdravotnictví je trest smrti sám o sobě!!!! Kdysi o tom byla z té doby reportáž i v pořadu Na vlastní oči, neskutečný b....

  • Re: leúkémie jan 16.10.2015 13:07:53

   Renato Fojtikova davam Vam absolutne za pravdu...mam zkusenost s nemocnici v Benesove u Prahy. Pristup doktoru a primare nevyjimaje byl naprosto tragicky. Nase zdravotnictvi je trest smrti sam o sobe.... jak presne!!!!!

  • Re: leúkémie .. 24.09.2010 16:54:26

   Renatko Fojtíková to stejné si myslím i já..jsou to vrazi v bílých pláštích...

 • leucemie jana 10.07.2015 16:07:18

  Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat Mají my dělat rozbory na CML co to znamena myslite ze mají podezření na leukemii? Děkuji za odpoved

 • chci se zeptat Katka 09.10.2014 10:58:41

  dobry den, už celkem dlouho se necítím dobře , jsem bez energie a často nemocná. V posledních měsících me často bolí hlava, v noci se potim, mám bolesti kloubů na rukou a kolen, mám oteklé uzliny na trislech, bolí me často břicho , zhubla jsem, a do toho se mi udělala divná bila vyrážka pod kůži na určitých místech a červené tečky , velmi to Švédi , také se mi dělají často modřiny. Jsem velmi aktivní žena , dobře a zdravě jim a tento stav mě opravdu trápí. Poradí mi někdo ? Děkuji každému. U lékaře jsem nebyla :-(

  • Re: chci se zeptat Janicka35 09.06.2015 15:19:02

   Katko, měla byste jít k lékaři!
   Příznaky, které popisujete by mohly (ale samozřejmě nemusí!) znamenat mimo jiné maligní lymfom, který je ale dobře léčitelný, pokud se zachytí včas. Obraťte se na www.lymfomhelp.cz, najdete tam všechny potřebné informace a kontakty.
   Držím palce.

 • Janina 03.01.2014 22:21:59

  Dobrý den, přítel je po transplantaci kostní dřeně 10 let, jsme v pořádku teď máme přes 14 dni teploty okolo 38 , nechce jít k lékaři tvrdí mi že je to pouze nachlazení ale paralenem ničím se to nedá vůbec pozastavit , v remisi jsem stále na kontrolu chodí pouze 1x za rok . Děkuji

 • Dotaz Věra 21.05.2013 10:01:52

  Mám dlouhodobě zvýšené leukocyty a v poslední době i krevní destičky.Mohlo by se jednat o poruchu krvetvorby popřípadě leukemii?

 • Chci se zeptat Míša 10.12.2012 16:09:45

  Nedostatek bílých krvinek , souvísí stím leukemie ?.. Děkuji.

 • dotaz Ondřej 02.08.2012 07:29:14

  Dobry den. Před rokem semm malem umřel a lekaři ve FN Hradec Králové mě našli AUTOIMUNITNÍ HEMOLITICKOU ANEMII. Po určite době se mě to jakž takž srovnalo a citil jsem se celkem dobře,ale v poslední době začínám mit opět problémy a to konkrétně bolesti břicha,hlavy,v krku mě boli na jednom místě a za oslední tři měsíce mam ji po čtvrté antibiotika na vysoké teploty, které vznikalí z ničeho nic vysoké teploty tím myslím 39,9-40,6 a opět jen antibiotika.V noci spím přerušovaně a po ránu se mi motá hlava a jsem jako bych celou noc byl na pařezech ne odpočíval. Vysledky z posledního odběru krve jsou pry jen trochu v nepořádku Leukocyty- 11,73 l, a Hemoglobin- 123 g/l Poradí mě někdo jestli je to dobré nebo se mám začít bát.
  Díky předem,,Ondra

 • Chci se zeptat verca 05.04.2012 17:21:49

  Dobrý den,chci se zeptat,
  Mě pořád teče z nosu krev,byla jsem na nosním,strkali mi tam kamerky ale nic nenašli,dělali mi testy na krev ale hned druhy den jsem měla dojít testy nemohly najit ale našli než mi vzali odběry zjistili mi že mam nizky tlak,špatnou srážlivost .Druhy den mi tedy dali vysledky po hodinovém hledání,že jsem zcela zdrava,mám oteklé nohy ,bolesti břicha,mota se mi hlava ,mám zvětšené krční uzliny, teploty ale nejsem nemocna, pořad mi teče z nosu krev, řekli mi jen že si mam koupit Ascorutin a vyplachovat nos Vincentkou.Je mi 19 a myslím že ty testy ani neposlali.. je to už druhy tyden co mi je huř a huř posílaj mě všude možně ale nic semnou nedělaji.Ani testy na kostní dřen.Myslíte že tohle jsou příznaky? Děkuji.

  • Re: Chci se zeptat longevity 16.07.2012 15:38:26

   Tyto potíže co píšeš nejsou bez příčiny.Pokud tě posílají všude možně tak mají zájem tě vyšetřit a neco s tebou začít dělat.Pokud máš ale krev dobrou tak proč dělat vyšetření kostní dřeně.Je to šíleně drahá záležitost a myslím,že i zbytečná.Pokud by jsi měla leukemii přišlo by se na to z krve a měla by si modřinky po těle.Těch příznaků na tečení krve z nosu je spousta.Většinou se jedná o vysoký krevní tlak.Nebo ti kolísá mezi nízkým a vysokým.Bolesti břicha to je taky na dlouhé psaní mohlo by se jednat jen třeba o dráždivý tračník se kterým by mohla být i bolest plynatost a pod.Opravdu musíš být trpělivá než najdou na příčinu.
   Ale pokud si myslíš,že ti tu krev nevyšetřili,nech si ji znovu odebrat a vyšetřit.

 • leukemie poradte mi barbora 13.07.2012 20:21:56

  otec bývaleho m uže hodně a často celý život kouřil nyní mu našli leukemii a od dárce dostal kortní dřen či tak nějak bývalý se mnou má syna 12letého který je astmatický alergik a trpí na unavový syndrom bolest hlavy a občas i nohou pořebuji se optat bývalý povídal že prí si on jakož to syn svého otce má jit udělat nějaké testy krve zda je možnost ikdyž on sám nekouří že by leukemii měl také mě třeba zajímalo zda ji může mít i eventuelně náš společný 12letý syn
  děkuji odpověd či názor na email velrybka81@seznam.cz

 • anna 11.11.2010 12:53:39

  leukémie bez léčby je vždy smrtelná, s léčbou nějaká naděje na vyléčení je. Nelíbí se mi označení vrazi, svědčí to o nedostatečné informovanosti o podstatě nemoci.

  • Re: sona 09.06.2012 12:47:54

   já o rakovině vím své a že se na lidech šetří a léčba se dává podle věku pacienta,to je tutovka,já pracuji ve zdravotnictví

 • ! Tereza 08.09.2010 09:51:45

  Je to zákeřný svinstvo!!!


Adresář

Poradna na téma Leukémie

Diskuze na téma Leukémie

 • Veronika 31.01.2014 16:01 Rakovina

  Dobrý den, chtěla bych sezeptat, jestli někdo nemátezkušenosti s leukémií, tedys akutní formou.…

 • 01.12.2014 19:12 Rakovina

  Www.vecnesvetlo.cz

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku